  • PV10-P55-D
PV10-P55-D
advertisement
Manufacturer No:
PV10-P55-D
HK JDW NO:
583-PV10-P55-D
Package:
Datasheet:
Description:
Pin Terminal 10-12AWG PIN 27.9mm Tin Bulk
Step5Bar-code shipping tag
PV10-P55-D
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
  • Published
    2011
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Brazed Seam
  • Part Status
    Obsolete
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Yellow
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Length
    13.97mm
  • Wire Gauge
    10-12 AWG (6.0~4.0mm2)
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    WIRE TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Pin Diameter
    Circular - 0.100 (2.54mm) Dia
  • Length
    27.94mm
  • Length - Termination
    0.550 13.97mm
  • Length - Overall
    1.100 27.94mm
  • Length - Pin
    0.550 13.97mm