  • PV12-8HDRX-L
PV12-8HDRX-L
advertisement
Manufacturer No:
PV12-8HDRX-L
HK JDW NO:
583-PV12-8HDRX-L
Package:
Datasheet:
PV12-8HDRX-L
Step5Bar-code shipping tag
PV12-8HDRX-L
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Published
    2001
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Brazed Seam, Heavy Duty, Serrated Termination
  • Part Status
    Obsolete
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Yellow
  • HTS Code
  • Depth
    7.87mm
  • Wire Gauge
    12-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    8 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    26.67mm
  • Width
    7.87mm
  • Thickness
    0.050 1.27mm
  • Length - Overall
    1.050 26.67mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm