  • PV14-14SLF-M
PV14-14SLF-M
advertisement
Manufacturer No:
PV14-14SLF-M
HK JDW NO:
583-PV14-14SLF-M
Package:
Datasheet:
PV14-14SLF-M
Step5Bar-code shipping tag
PV14-14SLF-M
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Obsolete
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Contact Finish
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.175 (4.45mm)
  • Terminal Type
    Spring, Snap
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Tongue Inside Opening
    0.250 (6.35mm)
  • Length
    24.13mm
  • Width
    11.2mm
  • Length - Overall
    0.950 24.13mm
  • Width - Outer Edges
    0.440 11.18mm