  • PV18-10F-XY
PV18-10F-XY
advertisement
Manufacturer No:
PV18-10F-XY
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PV18-10F-XY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PV18-10F-XY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material - Insulation
    Vinyl
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Brazed Seam, Serrated Termination
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Red
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Insulation Diameter
    0.150 (3.81mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Stud/Tab Size
    10 Stud
  • Tongue Inside Opening
    0.200 (5.08mm)
  • Length
    23.622mm
  • Length - Overall
    0.930 23.62mm
  • Width - Outer Edges
    0.350 8.89mm