  • PV32P100A02B00
PV32P100A02B00
advertisement
Manufacturer No:
PV32P100A02B00
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PV32P100A02B00
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN TOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PV32P100A02B00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    PV32
  • Size / Dimension
    Round - 0.260Dia x 0.236 H 6.60mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Composition
    Ceramic
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    PV32P
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Height
    5.9944mm