  • PV400USB
PV400USB
advertisement
Manufacturer No:
PV400USB
Manufacturer:
Tripp Lite
HK JDW NO:
819-PV400USB
Package:
Datasheet:
PV400USB
Description:
INVERTER 400W FREQ. CNTL 2 OUT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PV400USB
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PV400USB.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Weight
    566.990463g
  • Published
    2015
  • Series
    PowerVerter®
  • Feature
    USB Port(s)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Inverter
  • Voltage - Input
    12VDC
  • Output Power
    400W
  • Voltage - Output
    120VAC
  • Size
    5.96Lx4.17W x 2.36 H 151.0mmx105.9mmx59.9mm
  • Region Utilized
    North America
  • AC Outlets
    2
  • Connector - AC Output
    NEMA 5-15R (2)
  • Connector - Voltage Input
    Cigarette Lighter Plug
  • Remote Capability
    No
  • Power - Output Surge
    800W
  • Power - Output Continuous
    400W
  • Height
    63.5mm
  • Length
    177.8mm
  • Width
    146.05mm