  • PWR4525W10R0FE
PWR4525W10R0FE
advertisement
Manufacturer No:
PWR4525W10R0FE
HK JDW NO:
103-PWR4525W10R0FE
Package:
4525 J-Lead
Datasheet:
PWR4525W10R0FE
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR4525 Series, Wirewound, 10Ohm, ±1%, -55°C~275°C
Step5Bar-code shipping tag
PWR4525W10R0FE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    4525 J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PWR4525
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.252W 11.40mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    2W
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Working Voltage
    173V
  • Height Seated (Max)
    0.203 5.15mm