  • PWR6327W1001J
PWR6327W1001J
advertisement
Manufacturer No:
PWR6327W1001J
HK JDW NO:
103-PWR6327W1001J
Package:
6327 J-Lead
Datasheet:
PWR6327W1001J
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR6327 Series, Wirewound, 1kOhm, ±5%, -55°C~275°C
Step5Bar-code shipping tag
PWR6327W1001J
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    273V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    6.9mm
  • Construction
    Epoxy Resin
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Case Code (Imperial)
    6327
  • Height
    6.8072mm
  • Height Seated (Max)
    0.268 6.80mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    6327 J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PWR6327
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.626Lx0.272W 15.90mmx6.90mm