  • PXD2012D15
PXD2012D15
advertisement
Manufacturer No:
PXD2012D15
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PXD2012D15
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
PXD2012D15
Description:
DC-DC CONVTR +/-15V 20W +/-.667A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PXD2012D15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2005
  • Series
    PXD (20W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.40 H 50.8mmx25.4mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Additional Feature
    ADDITIONAL -15 VOLT OUTPUT ALSO AVAILABLE; SEATED HGT-NOM
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    25.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    667mA
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    667mA 667mA
  • Output Power
    20W
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    667mA
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    10.16mm
  • Length
    50.8mm