  • PYB10-Q48-S5
PYB10-Q48-S5
advertisement
Manufacturer No:
PYB10-Q48-S5
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-PYB10-Q48-S5
Package:
6-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
PYB10-Q48-S5
Description:
DC DC CONVERTER 5V 10W
Step5Bar-code shipping tag
PYB10-Q48-S5
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-MDMA-P6
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    2A
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Output Power
    10W
  • Current - Output 1
    2A
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    11.938mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    25.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module, 5 Leads
  • Weight
    21.999995g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PYB10 (10W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.47 H 50.8mmx25.4mmx11.8mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    10W