  • Q16P1BXXW110E
Q16P1BXXW110E
advertisement
Manufacturer No:
Q16P1BXXW110E
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-Q16P1BXXW110E
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
INDICATOR 110V 16MM PROM WHITE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Q16P1BXXW110E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Panel Cutout Dimensions
    0.63 (16.00mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage
    110V
  • Life (Hours)
    100000 hours
  • Viewing Angle
    100°
  • Forward Current
    6mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    10.00mm Dia
  • Forward Voltage
    3.2V
  • Luminous Intensity
    1 cd
  • Millicandela Rating
    1000mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Overall Height
    4.75mm
  • Lamp Color
    White
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AC
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Series
    Q Series
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    LED
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C