  • Q8R1CXXR12E
Q8R1CXXR12E
advertisement
Manufacturer No:
Q8R1CXXR12E
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-Q8R1CXXR12E
Package:
100
Datasheet:
Q8R1CXXR12E
Description:
INDICATOR 12V 8MM RECESSED RED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Q8R1CXXR12E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    100
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Brass
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Series
    Q Series
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Lug, Solder
  • Type
    LED
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    1
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.31 (7.87mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Life (Hours)
    100000 hours
  • Viewing Angle
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5mm T-1 3/4
  • Forward Voltage
    2V
  • Luminous Intensity
    50 mcd
  • Millicandela Rating
    100mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Reverse Voltage
    5V
  • Overall Height
    3mm
  • Number of LEDs
    1
  • Lamp Color
    Red
  • Length
    44.75mm