  • Q6P1CXXB12E
Q6P1CXXB12E
advertisement
Manufacturer No:
Q6P1CXXB12E
HK JDW NO:
67-Q6P1CXXB12E
Package:
Datasheet:
Q6P1CXXB12E
Description:
INDICATOR 12V 6MM PROMINENT BLU
Step5Bar-code shipping tag
Q6P1CXXB12E
    PANEL MOUNT
  • Material
    Brass
    LED
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
    Solder Lug
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.24 (6.10mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Life (Hours)
    100000 hours
  • Viewing Angle
    100°
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Size
    3mm T-1
  • Forward Voltage
    12V
  • Luminous Intensity
    65 mcd
  • Millicandela Rating
    1200mcd
  • Overall Height
    3.5mm
  • Lamp Color
    Blue
  • Length
    32.6mm