  • QJ8008N5RP
QJ8008N5RP
advertisement
Manufacturer No:
QJ8008N5RP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-QJ8008N5RP
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
TRIAC 800V 8A TO263
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QJ8008N5RP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263 (D2Pak)
  • Mfr
    Littelfuse Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Series
    QJxx06xx
  • Configuration
    Single
  • Voltage - Off State
    800 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    100A, 120A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    50 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    50 mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    8 A