  • QV6016LH4TP
QV6016LH4TP
advertisement
Manufacturer No:
QV6016LH4TP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-QV6016LH4TP
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QV6016LH4TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    ITO-220AB
  • Mfr
    Littelfuse Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Series
    QVxx16xHx
  • Configuration
    Single
  • Voltage - Off State
    600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    167A, 200A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    35 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    50 mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16 A