  • QXL2B104KTPT
QXL2B104KTPT
advertisement
Manufacturer No:
QXL2B104KTPT
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXL2B104KTPT
Package:
Radial
Datasheet:
QXL2B104KTPT
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 125VAC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QXL2B104KTPT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    QXL
  • Size / Dimension
    0.433Lx0.268W 11.00mmx6.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 125
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Depth
    6.8mm
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4327
  • Voltage
    125V
  • Height
    10.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.469 11.90mm
  • Length
    11mm