  • R-78AA3.3-0.5SMD-R
R-78AA3.3-0.5SMD-R
advertisement
Manufacturer No:
R-78AA3.3-0.5SMD-R
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-R-78AA3.3-0.5SMD-R
Package:
10-SMD Module
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R-78AA3.3-0.5SMD-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-SMD Module
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    2.7g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    INNOLINE R-78AA-0.5
  • Size / Dimension
    0.60Lx0.38W x 0.36 H 15.2mmx9.7mmx9.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OTP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Linear Regulator Replacement
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    2W
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Power Rating
    400mW
  • Max Power Dissipation
    1.65W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    9.6mm
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Input (Max)
    32V
  • Output Voltage
    5.5V
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    4.75V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    500mA
  • Output Power
    1.65W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Current - Output 1
    500mA
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Isolation
    Non-Isolated
  • Isolation Voltage
    2kV
  • Height
    8.8mm