  • R-78HB9.0-0.5
R-78HB9.0-0.5
advertisement
Manufacturer No:
R-78HB9.0-0.5
HK JDW NO:
655-R-78HB9.0-0.5
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
R-78HB9.0-0.5
Description:
0.5A DC/DC-Converter 'INNOLINE' SIP3 reg; V. In: 14-72; V. Out: 9.0; mA. Out: 500
Step5Bar-code shipping tag
R-78HB9.0-0.5
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3-SIP Module
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    4g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    INNOLINE R-78HB
  • Size / Dimension
    0.45Lx0.33W x 0.69 H 11.5mmx8.5mmx17.5mm
  • Feature
    OTP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    5W
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    4.5W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    17.5mm
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    92%
  • Output Voltage
    9V
  • Max Output Current
    500mA
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    500mA
  • Output Power
    4.5W
  • Max Output Voltage
    9V
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Max Output Power
    4.5W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    9V
  • Max Input Voltage (DC)
    72V
  • Min Input Voltage (DC)
    14V
  • Height
    17.5mm
  • Width
    8.5mm