  • R10-R2X2-V185
R10-R2X2-V185
advertisement
Manufacturer No:
R10-R2X2-V185
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-R10-R2X2-V185
Package:
Datasheet:
R10-R2X2-V185
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R10-R2X2-V185
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    SOCKET MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~75°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    R10
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    29.6mm
  • Body Breadth
    18.7 mm
  • Physical Dimension
    29.6mm x 18.7mm x 30.2mm
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    185Ohm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    120VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    64.9mA
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Contact Rating (Current)
    5A
  • Coil Power
    500mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Body Height
    30.2mm