  • R24P12S/X2/R8
R24P12S/X2/R8
advertisement
Manufacturer No:
R24P12S/X2/R8
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-R24P12S/X2/R8
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
R24P12S/X2/R8
Description:
Module DC-DC 24VIN 1-OUT 12V 0.084A 1W 4-Pin SIP Module Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R24P12S/X2/R8
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    9.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    8kV
  • Voltage - Input (Max)
    26.4V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    84mA
  • Voltage - Input (Min)
    21.6V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    84mA
  • Output Power
    1W
  • Max Output Voltage
    12V
  • Total Power Output-Max
    1W
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    12.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-SIP Module, 4 Leads
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    4.3g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ECONOLINE RxxPxx/R (1W)
  • Size / Dimension
    0.77Lx0.39W x 0.49 H 19.7mmx9.8mmx12.5mm