  • R2E220-RA44-14
R2E220-RA44-14
advertisement
Manufacturer No:
R2E220-RA44-14
HK JDW NO:
241-R2E220-RA44-14
Package:
Datasheet:
R2E220-RA44-14
Description:
220 MM AC CENTRIFUGAL FAN
Step5Bar-code shipping tag
R2E220-RA44-14
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    External
  • Weight
    2.9lbs 1.3kg
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -13~140°F -25°C~60°C
  • Series
    RadiCal® R2E220RA
  • Size / Dimension
    Round - 220mm Dia
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Capacitance
    8μF
  • Power Rating
    108W
  • Max Power Dissipation
    108W
  • Approval Agency
    UL
  • Operating Supply Voltage
    115V
  • RPM
    2100 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    529.7 CFM (14.83m3/min)
  • Noise
    69.0 dB(A)
  • Voltage Range
    100V~130VAC