  • R2E225-RA92-09
R2E225-RA92-09
advertisement
Manufacturer No:
R2E225-RA92-09
HK JDW NO:
241-R2E225-RA92-09
Package:
Datasheet:
R2E225-RA92-09
Description:
Centrifugal Blower 225 (Dia.) x 99mm, 1195m/h, 230 V ac (R2E225 Series)
Step5Bar-code shipping tag
R2E225-RA92-09
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Material
    Plastic
  • Material - Blade
    Polyamide (PA6), Nylon 6, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -13~149°F -25°C~65°C
  • Series
    RadiCal® R2E225RA
  • Size / Dimension
    Round - 225mm Dia
  • Feature
    Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads with Splice Terminals
  • Power (Watts)
    210W
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.920A
  • Ingress Protection
    IP44
  • Depth
    99mm
  • Approval Agency
    CCC, CE, EAC
  • Operating Supply Voltage
    230V
  • Cable Length
    450mm