  • R5011ANJTL
R5011ANJTL
advertisement
Manufacturer No:
R5011ANJTL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-R5011ANJTL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 500m Ω @ 5.5A, 10V ±30V 1000pF @ 25V 30nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 812
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
R5011ANJTL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    75W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Turn On Delay Time
    26 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    500m Ω @ 5.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    30nC @ 10V
  • Rise Time
    28ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Turn-Off Delay Time
    75 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    11A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.5Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    44A