  • R6004ENJTL
R6004ENJTL
advertisement
Manufacturer No:
R6004ENJTL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-R6004ENJTL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Cut Tape (CT) 980m Ω @ 1.5A, 10V ±20V 250pF @ 25V 15nC @ 10V 600V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 983
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
R6004ENJTL
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    40W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    980m Ω @ 1.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    250pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    4A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    15nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    4A
  • Threshold Voltage
    4V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    4A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.98Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    8A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    46 mJ
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    83
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ