  • R80C186XL20
R80C186XL20
advertisement
Manufacturer No:
R80C186XL20
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-R80C186XL20
Package:
PLCC
Datasheet:
R80C186XL20
Description:
Microprocessor 68-Pin 20MHz PLCC
Purchasing and Inquiry
R80C186XL20 Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in PLCC. High reliability is achieved with advanced packaging method Bulk. There is 20MHz frequency set for the CPU. For functions of 68 pins, please refer to the datasheets. Using the microprocessor in an environment above 70°C is not recommended. Surface Mount mounted, this CPU is widely used in many applications. 20MHz is expected to be the top frequency of the CPU. It is possible to use the micro processor from 5V. There is 5V voltage at the CPU core. normal operation of the microprocessor should not require the device to be powered by a voltage higher than 5.5V. 4.5V should be the lowest voltage fed to the CPU microprocessor.
R80C186XL20 Features
R80C186XL20 Applications
There are a lot of Intel R80C186XL20 Microprocessor applications.
  • Heater/Fan
  • Printers
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • PDAs, game consoles
  • Electromechanical control
  • Set-top boxes
  • Hearing aids
  • Current meter
  • Switches
  • Automatic control
Step5Bar-code shipping tag
R80C186XL20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    68
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    20MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Frequency (Max)
    20MHz