  • R80C188XL12
R80C188XL12
advertisement
Manufacturer No:
R80C188XL12
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-R80C188XL12
Package:
PLCC
Datasheet:
R80C188XL12
Description:
1.27mm 5V 16-bit Microprocessor 68-Pin 12MHz 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
R80C188XL12 Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in PLCC. High reliability is achieved using advanced packaging method Bulk. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR. As a whole, there are 68 terminations. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 5V. In terms of architecture, it is a 16-Bit system. 12MHz Hz is the frequency at which the CPU operates. Detailed functions for 68 pins can be found in the datasheets. The maximum supply current is 5.5V. An example of a Microprocessors embedded microprocessor. With a width of 8, this CPU has a wide external data bus. Micro processor body consists of 68 pins. According to the datasheet, the embedded microprocessor requires 5V power supply. The CPU can only be supplied with voltage up to 62.5mA. The microprocessor has additional features, such as DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS. There are 5 external interrupt terminations due to hardware interrupts. In DMA (Direct Memory Access), 2 channels are applied.
R80C188XL12 Features
16-Bit Structure
R80C188XL12 Applications
There are a lot of Intel R80C188XL12 Microprocessor applications.
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Electronic jamming systems
  • Fax machines
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Traditional industrial transformation
  • Fabric
  • Torpedo guidance
  • Playstation
  • Toys
  • Radio
Step5Bar-code shipping tag
R80C188XL12
  • Package / Case
    PLCC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    68
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    68
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    12MHz
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Supply Current-Max
    62.5mA
  • Bit Size
    16
  • Access Time
    12 μs
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of External Interrupts
    5
  • Number of DMA Channels
    2
  • Length
    24.13mm
  • Width
    24.13mm