  • R9G01822XX
R9G01822XX
advertisement
Manufacturer No:
R9G01822XX
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-R9G01822XX
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
R9G01822XX
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1500A 150mA @ 1800V Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
R9G01822XX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AB, B-PUK
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150mA @ 1800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1500A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1800V
  • Current - Average Rectified (Io)
    2200A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.8kV