  • R9G02018XX
R9G02018XX
advertisement
Manufacturer No:
R9G02018XX
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-R9G02018XX
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
R9G02018XX
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 1500A 150mA @ 2000V 2-Termination Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
R9G02018XX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AB, B-PUK
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150mA @ 2000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1500A
  • Output Current-Max
    1800A
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    2000V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1800A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    2kV