  • RA203025XX
RA203025XX
advertisement
Manufacturer No:
RA203025XX
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-RA203025XX
Package:
DO-200AD
Datasheet:
RA203025XX
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.25V @ 3000A 200mA @ 3000V 2-Termination Bulk DO-200AD Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
RA203025XX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200mA @ 3000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 3000A
  • Output Current-Max
    3700A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    3000V
  • Current - Average Rectified (Io)
    2500A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    3kV