  • RACD60-2100/TOF
RACD60-2100/TOF
advertisement
Manufacturer No:
RACD60-2100/TOF
HK JDW NO:
655-RACD60-2100/TOF
Package:
Datasheet:
RACD60-2100/TOF
Step5Bar-code shipping tag
RACD60-2100/TOF
    Select All
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    264VAC
  • Max Output Current
    2.14A
  • Voltage - Output 1
    28V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    2.14A
  • Output Power
    60W
  • Voltage - Output
    21V~28V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    2.1A
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Height
    27.94mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    0.364lb 165.11g
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LIGHTLINE RACD60 (60W)
  • Size / Dimension
    4.00Lx2.00W x 1.10 H 101.6mmx50.8mmx28.0mm
  • Feature
    OCP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Type
    Constant Current
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Depth
    50.8mm