  • RB068LAM-60TR
RB068LAM-60TR
advertisement
Manufacturer No:
RB068LAM-60TR
HK JDW NO:
687-RB068LAM-60TR
Package:
SOD-128
Datasheet:
RB068LAM-60TR
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 680mV @ 2A 150°C Max 2μA @ 60V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 2360
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RB068LAM-60TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-128
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    680mV @ 2A
  • Forward Current
    2A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    60V