  • RB160A60T-32
RB160A60T-32
advertisement
Manufacturer No:
RB160A60T-32
HK JDW NO:
687-RB160A60T-32
Package:
DO-41 Mini, Axial
Datasheet:
RB160A60T-32
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 1A 150°C Max 50μA @ 60V Tape & Box (TB) DO-41 Mini, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
RB160A60T-32
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-41 Mini, Axial
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    1A
  • Forward Voltage
    550mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    60A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    60A