  • RB160MM-40TR
RB160MM-40TR
advertisement
Manufacturer No:
RB160MM-40TR
HK JDW NO:
687-RB160MM-40TR
Package:
SOD-123F
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 510mV @ 1A 150°C Max 30μA @ 40V Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
Quantity:
In Stock : 119098
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RB160MM-40TR
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Number of Pins
    2
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    30μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    510mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    1A