  • RB161QS-40T18R
RB161QS-40T18R
advertisement
Manufacturer No:
RB161QS-40T18R
HK JDW NO:
687-RB161QS-40T18R
Package:
2-XDFN
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 1A 150°C Max 100μA @ 10V 2-Termination Tape & Reel (TR) 2-XDFN Surface Mount
Quantity:
In Stock : 9888
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RB161QS-40T18R
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2-XDFN
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2016
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XBCC-N2
  • Case Code (Metric)
    1006
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 10V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    1A