  • RB168VYM-30FHTR
RB168VYM-30FHTR
advertisement
Manufacturer No:
RB168VYM-30FHTR
HK JDW NO:
687-RB168VYM-30FHTR
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 730mV @ 1A 150°C Max 300nA @ 30V 2-Termination Cut Tape (CT) 2-SMD, Flat Lead Surface Mount
Quantity:
In Stock : 362
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RB168VYM-30FHTR
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    DUAL
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300nA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    730mV @ 1A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    30V
  • Reverse Recovery Time
    4.7ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    30V