  • RB510SM-40T2R
RB510SM-40T2R
advertisement
Manufacturer No:
RB510SM-40T2R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB510SM-40T2R
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
RB510SM-40T2R
Description:
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 480mV @ 10mA 150°C Max 2μA @ 40V 2-Termination Cut Tape (CT) SC-79, SOD-523 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 4622
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RB510SM-40T2R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    480mV @ 10mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    100mA
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    40V