  • RB520S-30 RKG
RB520S-30 RKG
advertisement
Manufacturer No:
RB520S-30 RKG
HK JDW NO:
799-RB520S-30 RKG
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
RB520S-30 RKG
Description:
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 600mV @ 200mA -55°C~125°C 1μA @ 10V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-79, SOD-523 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
RB520S-30 RKG
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 10V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 200mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    30V
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    30V