  • RB721Q-40T-77
RB721Q-40T-77
advertisement
Manufacturer No:
RB721Q-40T-77
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB721Q-40T-77
Package:
DO-204AG, DO-34, Axial
Datasheet:
RB721Q-40T-77
Description:
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 370mV @ 1mA 125°C Max 500nA @ 25V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AG, DO-34, Axial Through Hole
Quantity:
In Stock : 27828
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RB721Q-40T-77
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AG, DO-34, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    2pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    30mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 25V
  • Output Current
    30mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    370mV @ 1mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    30mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Max Surge Current
    200mA
  • Forward Voltage
    370mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    30mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Capacitance @ Vr, F
    2pF @ 1V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200mA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    200mA