  • RBE05VM20ATE-17
RBE05VM20ATE-17
advertisement
Manufacturer No:
RBE05VM20ATE-17
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RBE05VM20ATE-17
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 430mV @ 500mA 125°C Max 200μA @ 20V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-90, SOD-323F Surface Mount
Quantity:
In Stock : 50
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RBE05VM20ATE-17
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    430mV @ 500mA
  • Forward Current
    500mA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Forward Voltage
    430mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    20V
  • Average Rectified Current
    500mA
  • Peak Reverse Current
    200μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1A
  • Reverse Voltage (DC)
    20V