  • RBK86525XX
RBK86525XX
advertisement
Manufacturer No:
RBK86525XX
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-RBK86525XX
Package:
Module
Datasheet:
RBK86525XX
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.55V @ 3000A 150mA @ 6500V 2-Termination Bulk Module Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
RBK86525XX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150mA @ 6500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.55V @ 3000A
  • Forward Current
    2.5kA
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    6500V
  • Current - Average Rectified (Io)
    3200A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    6.5kV