  • RBL-3.305S/E
RBL-3.305S/E
advertisement
Manufacturer No:
RBL-3.305S/E
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RBL-3.305S/E
Package:
Datasheet:
RBL-3.305S/E
Description:
DC/DC CONVERT 0.25W 3.3VIN 5VOUT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RBL-3.305S/E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    2.2g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECONOLINE RBL/E (0.25W)
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    19.6mm
  • JESD-30 Code
    R-PSMA-P5
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    1kV
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    50mA
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    50mA
  • Output Power
    250mW
  • Max Output Voltage
    5V
  • Current - Output 1
    50mA
  • Max Output Power
    250mW
  • Isolation
    Isolated
  • Max Input Voltage (DC)
    3.63V
  • Min Input Voltage (DC)
    2.97V
  • Nominal Input Voltage (DC)
    3.3V
  • Height
    10.2mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6mm