  • RBR1MM30ATR
RBR1MM30ATR
advertisement
Manufacturer No:
RBR1MM30ATR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RBR1MM30ATR
Package:
SOD-123F
Datasheet:
RBR1MM30ATR
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 480mV @ 1A 150°C Max 50μA @ 30V 2-Termination Cut Tape (CT) SOD-123F Surface Mount
Quantity:
In Stock : 2983
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RBR1MM30ATR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    480mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    1A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    1A