  • RBR2MM40BTFTR
RBR2MM40BTFTR
advertisement
Manufacturer No:
RBR2MM40BTFTR
HK JDW NO:
687-RBR2MM40BTFTR
Package:
SOD-123F
Datasheet:
RBR2MM40BTFTR
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 2A 150°C Max 80μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
Quantity:
In Stock : 40
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RBR2MM40BTFTR
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
    2
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Terminal Form
    FLAT
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    80μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 2A
  • Forward Current
    2A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    560mV
  • Number of Phases
    1
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Reverse Current-Max
    80μA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    30A