  • RC0201FR-07576RL
RC0201FR-07576RL
advertisement
Manufacturer No:
RC0201FR-07576RL
HK JDW NO:
898-RC0201FR-07576RL
Datasheet:
RC0201FR-07576RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 576Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 19545
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC0201FR-07576RL
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    576Ohm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    280μm
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm