  • RC0402FR-0764K9
RC0402FR-0764K9
advertisement
Manufacturer No:
RC0402FR-0764K9
HK JDW NO:
898-RC0402FR-0764K9
Datasheet:
RC0402FR-0764K9
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 64.9kOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RC0402FR-0764K9
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    64.9kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0625W
  • Working Voltage
    50V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    1mm