  • RC0603DR-0768K1L
RC0603DR-0768K1L
advertisement
Manufacturer No:
RC0603DR-0768K1L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RC0603DR-0768K1L
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RC0603DR-0768K1L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 68.1kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 9650
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC0603DR-0768K1L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    RC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    68.1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm