  • RC0603FR-0716K2L
RC0603FR-0716K2L
advertisement
Manufacturer No:
RC0603FR-0716K2L
HK JDW NO:
898-RC0603FR-0716K2L
Datasheet:
RC0603FR-0716K2L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 16.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6560
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC0603FR-0716K2L
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    16.2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Depth
    800μm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm