  • RC0805FR-1051KL
RC0805FR-1051KL
advertisement
Manufacturer No:
RC0805FR-1051KL
HK JDW NO:
898-RC0805FR-1051KL
Package:
0805
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 51kOhm, 1%,
Quantity:
In Stock : 4841
Step5Bar-code shipping tag
RC0805FR-1051KL
  • Packing Method
    TR, Paper, 10 Inch
  • Depth
    1.25mm
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Working Voltage
    150V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0805
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    51kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C