  • RC0R5DB1K00JET
RC0R5DB1K00JET
advertisement
Manufacturer No:
RC0R5DB1K00JET
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-RC0R5DB1K00JET
Package:
6327 J-Lead
Datasheet:
RC0R5DB1K00JET
Description:
FIXED RESISTOR RC Series, Carbon Composition, 1kOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
RC0R5DB1K00JET
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    6327 J-Lead
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.625Lx0.273W 15.88mmx6.93mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Composition
    Carbon Composition
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height
    5.8674mm
  • Height Seated (Max)
    0.231 5.87mm