  • RC1206FR-071K5L
RC1206FR-071K5L
advertisement
Manufacturer No:
RC1206FR-071K5L
HK JDW NO:
898-RC1206FR-071K5L
Datasheet:
RC1206FR-071K5L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.5kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3829
Purchasing and Inquiry
APPLICATIONS
All general purpose application
FEATURES
Halogen Free Epoxy
RoHS compliant
Products with lead free terminations meet RoHS requirements
Pb-glass contained in electrodes, resistors element and glass are exempted by RoHS
Reducing environmentally hazardous wastes
High component and equipment reliability
Saving of PCB space
None forbidden-materials used in products/production
MSL class: MSL 1
Step5Bar-code shipping tag
RC1206FR-071K5L
  • Published
    2008
  • Depth
    1.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Resistance
    1.5kOhm
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W